Ekonomi

2024’te yürürlüğe girecek: Zorunlu afet sigortası geliyor

Zorunlu deprem sigortası yerini DASK kapsamında deprem, su baskını gibi tüm afetleri kapsayan sigortaya bırakıyor. “zorunlu afet sigortası” alacak. Tüm afetler tek poliçe kapsamında sigorta kapsamına alınacak.

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremin ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) ulaşan hasar ihbarları 475 bini aştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı AK Parti seçim beyannamesinde, tüm afet tehlikelerini kapsayacak zorunlu afet sigortası mekanizmalarının genişletileceği vurgulanıyor. Sabah’ın haberine göre, yeni dönemde zorunlu deprem sigortasının yerini, DASK kapsamında deprem ve su baskını gibi tüm afetleri kapsayan “zorunlu afet sigortası” alacak. Tüm afetler tek poliçe kapsamında sigorta kapsamına alınacak. Afet sigortası bu yıl devreye girecek. Model üzerinde çalışmalar tamamlanmış olup, ürünün piyasaya sürülmesiyle birlikte sigorta şirketleri sisteme entegre edilecek ve poliçe satışına başlanacak. Afetlere yönelik sigortalar DASK bünyesinde sağlanacak.

BİLDİRİM BEKLENMİYOR

DASK, yıkıldığı tespit edilen binalarda sigortalıların ihbarını beklemeden hasar ödemesi yapıyor. Sigorta uzmanları 10 ilde yoğun saha çalışması yürütmeye devam ediyor. İlgili kurumlarla koordineli çalışan DASK, hem hasar süreçlerini hem de ödemeleri herhangi bir hasar bildirimi yapılmadan gerçekleştiriyor. Hasar belgeleri oluşturulduktan sonra hasar tespitini yapacak sigorta eksperinin adı, soyadı ve telefon numarası sigortalıların telefonlarına SMS ile gönderilmektedir.

Depremzedelere ödemenin hazır olduğuna dair tebligat gönderiliyor. İlgili bankadan gönderilen şifre ve kimlik numarası ile ödeme alınabilmektedir.

232 BİN BELGE ÖDEMESİ

OHAL bölgesinde ödenen belge sayısı 232 bin 328 olurken, 51 bin 940 belge de işleme alınacak. Ödeme yapılmadan kapatılan belge sayısı 15 bin 643, işleme alınmayan belge sayısı 52 bin 203, eksik belge dosyası sayısı 84 bin 616, hasarsız belge sayısı ise 38 bin 28 oldu. Depremden bu yana yapılan ihbarların sayısı 475 bin 19, ödenen tazminat miktarı ise 20 milyar 108 milyon TL oldu.

EN YÜKSEK MİKTAR 640 BİN LİRA

DASK’ın ödediği en yüksek hasar rakamı 640 bin lira olup, bunun üzerinde bir tutar alabilmek için konut sigortası da zorunlu tutuluyor. Evin piyasa değeri 4 milyon lira olsa bile bunun 640 bin lirasını DASK ödüyor. Ancak hem ev hem de içindekiler için sigorta yaptırılırsa yıllık ortalama fiyat 3.500 liraya kadar çıkıyor. Deprem durumunda DASK poliçede belirtilen standart teminat tutarını öder. Konut sigortası, Çevre Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı metrekareye göre hesaplanan inşaat maliyetini karşılıyor. Bu durumda evin inşaat maliyeti tekrar ödenir.

10 İL OHAL KAPSAMINDA, 7 İL AFET BÖLGESİ KAPSAMINDA

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 10 ilde hem Olağanüstü Hal hem de Genel Hayatı Etkileyen Afet Bölgesi; Bu illerin yanı sıra Batman, Bingöl, Elazığ, Kayseri, Mardin, Niğde, Sivas (Gürün) ve Tunceli olmak üzere 8 il de GHE Afet Bölgesi ilan edildi.

KAYNAK: SABAH

haberdemirozu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu