Yaşam

3. İzmir Film ve Müzik Festivali başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliğinde düzenlediği 3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali, 16 Haziran 2023’te Alhambra Sanat Merkezi’nde yapılacak açılış töreniyle başlayacak.

Açılış töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sinema ve müzik yazarı Sevin Okyay ile akademisyen-yazar Prof. Dr. Oğuz Makal’a bu yılki Emek Ödüllerini takdim edecek. Ardından Nuri Bilge Ceylan’ın üç sinemadan seçilen on bir sahneden oluşan caz kurgularından oluşan “İl Üçlemesi” projesinin dünya prömiyeri yapılacak. Sinemalardan seçilen sahneler ekranda gösterilirken, müzisyenler sahnede bu besteleri seslendirecek. Projenin bestecisi piyanist Yiğit Özatalay’dır. Özatalay’a saksafonda Barış Ertürk, davulda Mustafa Kemal Emirel eşlik edecek.

7 GÜNDE 100’DEN FAZLA SİNEMA İZLEYICISI İZLEYİCİLERLE BULUŞACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Institut français, Goethe Enstitüsü, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Liszt Kültür Merkezi, Macar desteğiyle gerçekleştirilecek festivalde 7 lokasyonda 100’den fazla sinema gösterilecek. Ulusal Sinema Kurumu, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Özgörkey Holding. İstinye Park Teras’ın iki salonu, festivalin iki yarışmasına da ev sahipliği yapacak.

Festivalde bu yıl Ulusal Yarışma’nın yanı sıra müzik temalı kurmaca ve belgesel filmlerin yarışacağı Uluslararası Yarışma da yer alıyor. Programın diğer bölümleri ise şöyle: Dünya Festivallerinden, Müziğin Yıldızları, Müziğin İzinde, İki Ortada Bir Dere (Göç temalı filmler), Ustaya Saygı: Luchino Visconti, Hayatın Ritmi, Düşler Ülkesi, Kısaca Müzik.

ZUHAL OLCAY 19 HAZİRAN’DA SAHNEDE

Zuhal Olcay, festival kapsamında 19 Haziran’da AASSM’de bir konser verecek. Avrupa Müzik Günü, Onur Ödülleri ve Yarışma Ödülleri 21 Haziran’da İstinye Park Teras’ta sahiplerini bulacak. Festival kapsamında ‘Sinema-Müzik İlişkisi’ konulu bir seminer de düzenlenecek.

Festivalin bu yılki afişi Nazlı Ongan’ın, ödül heykelcikleri ise Sema Okan Topaç’ın imzasını taşıyor. Festival gösterimleri, İstinye Park Teras’ın iki salonu ile İzmir’in en eski sinemalarından biri olan ve şimdi Devlet Opera ve Balesi olarak kullanılan Elhamra, Karaca Sineması, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Kültürpark İzmir Sanat Salonları ve diğer salonlarda gerçekleştirilecek. Güzelyalı sahilinde Kadifekale gemisi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

kabaduzhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu