Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Suudi Arabistan’ın ardından Mısır’da

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bir kez daha Orta Doğu tarafında boy gösterdi. Bu kapsamda dün Suudi Arabistan’a giden Blinken, ardından Mısır’a giderek Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile görüştü. Bu, Blinken’in 7 Ekim’den bu yana 5. Orta Doğu turuydu.

Reuters haber ajansının haberine göre Blinken, Suudi Arabistan ile yaptığı görüşmede “Gazze’deki çatışmaların kalıcı olarak sona erdirilmesi, Gazze’deki insani felaketin giderilmesi ve krizin bölgeye yayılmasının sınırlandırılması” için bölgesel olarak atılabilecek adımları ele aldı. Dün Veliaht Prens Muhammed bin Salman. ABD Dışişleri Bakanı daha sonra başkent Riyad’dan ayrılarak bu sabah Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti.

BLINKEN, KATAR VE İSRAİL’İ DE ZİYARET EDECEK

Blinken’in, Ortadoğu gezisinin son durağı olarak Mısır’dan sonra İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk faaliyetlerini yürüten ikinci ülke olan Katar’a, ardından İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria’ya gitmesi planlanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ziyaret öncesinde yaptığı açıklamaya göre Ortadoğu temaslarının 8 Şubat’a kadar devam etmesi bekleniyor.

ABD, bir süredir Gazze’de Hamas’ın rehin tuttuğu İsraillilerin serbest bırakılması için diplomatik çaba gösteriyor. Hamas, Katar ve Mısırlı arabulucuların geçen hafta Hamas’a ilettiği ateşkes teklifine henüz yanıt vermedi. Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının tamamen durdurulmasını talep ederken İsrailli yetkililer, savaşın ‘Hamas tamamen yok edilene kadar’ devam edeceğini söylüyor.

GAZZE’DE CAN KAYIPLARI 27 BİN 585’E YÜKSELDİ

Öte yandan İsrailli yetkililer, Gazze’deki kara operasyonunun zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı son iki büyük şehir olan Deir El Balah ve Mısır’ın sonundaki Refah’a doğru genişleyebileceğinin sinyallerini verirken, Gazze Sağlık Bakanlığı da şunları söyledi: İsrail, 7 Ekim’den bu yana operasyondaydı. saldırılarda can kaybının 27 bin 585’e yükseldiğini açıkladı.

Son 24 saatte 107 kişinin daha hayatını kaybettiğini kaydeden Bakanlık, son günde 143 kişinin yaralandığını, 123 gündür devam eden saldırılarda yaralanan Gazzeli sayısının ise 66 bin 978’e yükseldiğini bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma görevlilerinin enkaz altında veya yol kenarında bırakılan cesetlere ulaşamadıkları da vurgulandı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

goksun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu