Ekonomi

ABD perakende satışları faiz indirimi umutlarını azaltınca Asya hisseleri düştü

ABD’de Mart ayı perakende satışlarının beklenenden daha güçlü çıkması, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını düşürme ihtimalini azaltınca Asya piyasaları Salı günü düşüş yaşadı. ABD Ticaret Bakanlığı Nüfus Sayım Bürosu perakende satışlarda %0,7’lik bir artış bildirerek ekonomistler tarafından tahmin edilen %0,3’lük artışı aştı. Bu veri, kalıcı enflasyona dikkat çeken son raporun ardından geldi ve bu yıl için öngörülen faiz indirimlerinde önemli bir azalmaya neden oldu. Yatırımcılar artık sadece 45 baz puanlık bir indirim bekliyor ki bu da yılın başında öngörülen 160 baz puanın üzerinde bir indirimle tam bir tezat oluşturuyor.

MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %1,4 düşerek 521,92 ile yaklaşık yedi haftanın en düşük seviyesini görürken, Japonya’nın Nikkei endeksi %1,6 düştü. ABD hisse senetleri de Pazartesi günü, özellikle İran ve İsrail arasında artan jeopolitik gerilimlerin ortasında Hazine getirilerindeki yükselişin etkisiyle düşüşle kapandı. Bu gerilimler altın ve petrol fiyatlarını yukarı çekerken, ABD ham petrolü %0,63 artışla varil başına 85,95 dolara, Brent ham petrolü ise %0,59 artışla 90,63 dolara ulaştı.

Pepperstone araştırma müdürü Chris Weston, son piyasa hareketlerine cevaben, piyasaların ilham verici haber eksikliği ve yatırımlarda temkinli olmak için artan bir neden listesi nedeniyle risk maruziyetlerini aktif olarak yönettiğini belirtti.

Asya’daki işlem saatlerinde 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi %4,608 seviyesindeydi ve Pazartesi günü %4,663 ile son beş ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Getirilerdeki artış doları güçlendirerek dolar endeksini %0,028 artışla 106,23 seviyesine yükseltti ve yenin 34 yılın en düşük seviyelerine yakın kalmasını sağladı. Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, döviz hareketleri konusundaki endişelerini dile getirerek, hükümetin doların yükselişine uygun şekilde karşılık vereceği güvencesini verdi.

Yatırımcılar şimdi dikkatlerini Çin’in açıklayacağı GSYH verilerinin yanı sıra sanayi faaliyeti, sabit varlık yatırımı, perakende satışlar ve emlak piyasasına ilişkin rakamlara çeviriyor. ING ekonomistleri özellikle emlak piyasası verilerine odaklanarak, konut fiyatlarındaki istikrar işaretlerinin duyarlılıkta bir toparlanmaya işaret edebileceğini öne sürüyor.

Spot altın, mevcut jeopolitik ortamda yatırımcıların temkinli yaklaşımını yansıtarak %0,1’lik mütevazı bir artışla ons başına 2.385,88 dolara yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-pozanti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu