Ekonomi

Adalet Bakanlığı, Kayyım Otoparklarında Bekleyen Araçları Satışa Çıkardı

Adalet Bakanlığı yıllardır kayyım otoparklarında araçları icra takibinde tutuyor. Ancak bu malları sahiplerine teslim etmek veya yeni müşterilerle tanıştırmak isteyen Bakanlık, 1 Kasım’da yeni bir süreç başlattı. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan geldi.

Yediemin 700 bin araç satışına başladı

Bildiğiniz gibi trafik yasağı, yanlış park etme, ödenmeyen cezalar, hacizler gibi yasal kısıtlamalar var. Devletin el koyduğu arabalar kayyım otoparklarında korunuyor. Büyük otoparklar yerine, uzun yıllardır bekleyen araçlarla bir nevi çöplüğe dönüşen kayyum otoparklarında beklenen kararlar alındı.

1 Kasım itibarıyla el konulan mülklerin daha etkin değerlendirilmesi amacıyla yeni bir uygulama hayata geçirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, araç sahipleri ve müşterilere bazı uyarılarda bulundu.

12312312a

Buna göre Gümrük İdaresi, 10 Kasım’a kadar serbest dolaşımda olmayan malları teslim alabilecek. 20-30 Kasım tarihleri ​​arasında ise borcu bulunanlar bedelini ödeyerek araçlarını teslim alabilecek. Ayrıca haciz sahibi, 1-10 Aralık tarihleri ​​arasında hakkını kullanabilecek.

Adalet Bakanı, Tasfiye Dairesi Başkanlığı’nın 10 Aralık’tan itibaren resmi olarak satış sürecine başlayacağını belirtti. Satılmayan mallar, emanet satışı yoluyla teslim edilecek. Buna göre Makine ve Kimya Sanayii (MKE AŞ), bu malları bir ay içerisinde hurda fiyatından satın alma hakkına sahip olacak.

BAŞTA ARAÇLAR OLMAK ÜZERE EL KONUSU EŞYALARIN KAYNAK DEPOLARINDA ÇÜRÜMESİNİN ÖNLENMESİ VE SİSTEME, EKONOMİYE VE SOSYAL FAYDA KAZANDIRILMASINA YÖNELİK UYGULAMAMIZ 1 KASIM İTİBARIYLA BAŞLADI.

İlk önce;

1-10 Kasım tarihleri ​​arasında GÜMRÜK İDARESİ tarafından ücretsiz…

— Yılmaz TUNÇ (@yilmaztunc) 6 Kasım 2023

Son olarak otoparkta bekleyen eşyaların mülkiyeti icra mahkemesi kararıyla Kızılay’a devredilecek. Kayyum otoparklarında toplamda 2 milyon 200 bine yakın aracın bulunduğunu ancak birçoğunun kullanılamaz durumda olduğunu da belirtelim.

Peki kayyum otoparkı araç satışı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

persembeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu