Ekonomi

Altının Gram Fiyatı 1970 Lira Seviyesinde

Güne yükselişle başlayan gram altın, 1970 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 3 bin 300 liradan, Cumhuriyet altını ise 13 bin 450 liradan satılıyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET FİYATLARI

Altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak dün değer kazanan gram fiyatı, günü yüzde 0,5 artışla 1965 liradan tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.15 itibarıyla yüzde 0,3 artışla 1970 liraya yükseldi. Bire bir dakikaların prestijiyle çeyrek altın 3 bin 300 liraya, Cumhuriyet altını ise 13 bin 450 liraya satılıyor. Altının ons fiyatı şu anda yüzde 0,1 artışla 2 bin 21 dolar seviyesinde sabitlendi.

ANALİSTLER NE DİYOR?

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerden alınan sinyallerin emtia fiyatlarının yönü üzerinde etkili olduğunu belirten analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki hafta açıklayacağı faiz kararının yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini söyledi.

ABD’de dün açıklanan veriler ekonominin güçlü kalmaya devam ettiğine işaret ediyor. Ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 2023 yılının Ekim-Aralık döneminde yıllık yüzde 3,3 arttı. Beklenti ise yüzde 2 oranında artış olacağı yönündeydi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 1,7 oranında arttı. Gıda ve enerji harcamalarının hesaplamaya dahil edilmediği çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 2 oranında arttı.

ABD’de enflasyon yavaşlasa da ekonomik aktiviteden alınan olumlu sinyaller ekonomide “yumuşak iniş” ihtimalini artırırken, Fed’in Mart ayında faiz indirimine başlayabileceği varsayımları para fiyatlamalarında yeniden güçlendi. pazarlar. Bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD’de kişisel gelir ve harcama verilerinin takip edileceğini belirten analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 2 bin 30 ve 2 bin 50 dolar seviyelerinin direnç olduğunu söylüyor. 2 bin 10 ve 2 bin dolar seviyeleri ise destek konumunda. Öyle olduğunu kaydetti.

cesmeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu