Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden çiftçilere dijital sensör desteği

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere soğuk havalarda seraların sıcaklık ve nemini meskenlerinden akıllı cep telefonlarıyla takip etmelerini sağlayacak dijital sensör hibe etti.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, Büyükşehir Belediyesi’nin “Dijital Tarım Projesi” kapsamında seralara ve meyve bahçelerine kurulan Dijital Ziraî Takip Maksatlı Kablosuz İzleme Sistemi ile üreticiler seralarının sıcaklık ve nem derecelerini cep telefonlarından takip edilebiliyor.

Geçen yıl Elmalı ve Kumluca ilçelerinde dağıtımı yapılan dijital sensörlerden büyük randıman alınması üzerine çiftçilere dijital sensör hibe edilerek üreticiler destekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığı takımları, yaklaşan kış aylarıyla birlikte üreticilerin seralarındaki sıcaklığı anlık takip edebilmesi gayesiyle Kumluca Mavikent Yenicepınar Kooperatifi üyelerine dijital sensör hibe etti.

Ekipler, dijital sensörleri çiftçilerin seralarına montajını yaparak, nasıl kullanacaklarını anlattı.

Dijital sensör ile çiftçiler seraların sıcaklık ve nem oranlarını cep telefonlarına yüklenen uygulama ile anında görebiliyor. Böylece kış aylarında zirai don olaylarının önüne geçilerek, girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığında vazifeli ziraat mühendisi Nermin Cet Aksu, ziraî üretimi geliştirmek, çiftçileri yeni teknoloji ile buluşturmak için çalışmaların tüm süratiyle sürdüğünü belirtti.

Akıllı tarım uygulamaları ile üreticilerin girdi maliyetlerini düşürerek, tarımda verimliliği artırmanın hedeflendiğini aktaran Aksu, “Geçen yıl Kumluca’da dijital tarım projemizi uyguladık ve takibini gerçekleştirdik. Çiftçilerimizden olumlu sonuçlar aldık. Çiftçilerimizden gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı Kumcula ilçemizde devam ettiriyoruz.” sözlerini kullandı.

Mavikent Yenicepınar Kooperatifi Lideri Duran Acarbulut ise üreticilerin serasına gitmeden sıcaklıkları takip edebileceğini, bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’e teşekkür ettiğini kaydetti.

Kumluca’da çiftçilik yapan Celal Arıkan da çiftçiler için verilen aygıtların çok hoş olduğunu belirterek, “Geceleri uykumuzdan kalkarak seraya gidip gelmekten yoruluyorduk. Soğuk olacağını tahmin ettiğimiz günlerde sabahlara kadar bekliyorduk. Şu an gelişen teknoloji bizler için velinimet. Evimizden seramızın sıcaklığını takip edebileceğiz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu