Haber

Belçikalı Hukuk Profesörleri İsrail’e Karşı Açılan Davaya Müdahaleye Çağrıldı

Belçikalı uluslararası hukuk profesörleri, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) açtığı “soykırım” davasına ülkelerine müdahale etme çağrısında bulundu.

Belçika’nın önde gelen 19 hukuk profesörünün ortak mektubu de Morgen gazetesinde yayımlandı.

Mektupta, Soykırım Sözleşmesi’ne taraf olan Belçika’nın “ciddi bir soykırım riski ortaya çıktığında harekete geçme yükümlülüğünün” bulunduğu vurgulandı.

Mektupta, sözleşmenin soykırımı yasakladığı, aynı zamanda taraf devletlere müdahale yükümlülüğü getirdiği, Belçika’nın da Güney Afrika gibi soykırımı önlemek ve cezalandırmakla yükümlü olduğu ve bu yükümlülüğünü şu şekilde yerine getirebileceği belirtildi: Adalet Divanına başvuruyor.

Mektupta, Belçika’nın müdahalesinin hem mevcut durumda hem de gelecekteki çatışmalarda soykırımı önleme ve soykırımı kışkırtmayı yasaklama konusundaki duruşunu güçlendireceği vurgulanarak, müdahale edilmesi gereken konular arasında Gazze’deki insani altyapının kasıtlı olarak tahrip edilmesinin de yer aldığı belirtildi. ve İsrail’in soykırım niyetini gösteren eylemleri.

63. madde kapsamında müdahale istendi

Belçikalı avukatlar, Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı kararını açıklamadan önce, müdahalenin Gazze’deki mevcut durumun bir “soykırım” eylemi olarak yorumlanmasına yardımcı olacağını, insani altyapının tahrip edilmesini kınadığını ve gelecekte bu tür eylemlerin önlenmesine yardımcı olacağını söyledi. ve İsrail’in “Filistinlileri insan olarak görmeme” politikasına değinmek. Satın alınmasını sağlayacağı bildirildi.

İsrail’in “meşru müdafaa” hakkını kullandığını savunan avukatlar, Belçika’nın davaya müdahale ederek bu hakkın sivillere yönelik şiddeti meşrulaştırmadığının açıklığa kavuşturulmasına katkıda bulunabileceğinin altını çizdi.

Belçikalı avukatlar, 63. madde kapsamında davaya dahil olmanın “taraf olmak” anlamına gelmediğini vurgulayarak, bu adımın Soykırım Sözleşmesi’nin doğru uygulanmasını ve yorumlanmasını sağlamayı amaçladığını belirtti.

Mektubu imzalayan Belçikalı uluslararası hukuk profesörleri arasında Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Dimitri Van Den Meerssche, Paris Siyasi Çalışmalar Enstitüsü’nden (SciencePo) Jean d’Aspremont, Eva Brems, Tine Destrooper ve University of Brigitte Herremans yer alıyor. Özgür Brüksel Üniversitesi’nden Ghent, Olivier Corten ve François Dubuisson, Anvers Üniversitesi’nden Anne Lagerwall ve Pierre Kleine, Koen de Feyter, Mathias Holvoet, Thalia Kruger, Wouter Vandenhole ve Gamze Fazilet Türkelli, Jéröme de Hemptinne, Raphaël Van Steenberghe ve Leuven Katolik Üniversitesi’nden Olivier de Schutter, İnsan Hakları Birliği Lideri Kati Verstrepen ve Onursal Avukat Paul Bekaert yer alıyor.

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı UAD’de açtığı “soykırım davası”

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023’te UAD’de dava açmış ve İsrail’e karşı ihtiyati tedbir talebinde bulunmuştu.

Bu bağlamda Güney Afrika, UAD’den 9 ihtiyati tedbir talebinde bulunuyor.

Bu kararlar şunları içermektedir: “İsrail, Gazze’deki askeri operasyonlarını derhal durdurmalı, Filistinlilere karşı soykırımı önlemek için gerekli tüm makul önlemleri almalı ve yerinden edilenlerin evlerine dönmelerini ve yeterli yiyecek, su, yakıt, tıbbi ve tıbbi yardım da dahil olmak üzere insani yardım almalarını sağlamalıdır. Hijyen malzemeleri, barınak ve giysiler.” erişim, soykırıma karışanların cezalandırılması için gerekli adımların atılması ve soykırımın kanıtlarının korunması.”

Güney Afrika, durumun aciliyeti nedeniyle UAD’den tedbir kararı verilmesini talep ederken, 11-12 Ocak’ta duruşmaların tamamlanmasının ardından Mahkeme, tarafların beyanlarını ve delillerini inceleyerek karar için müzakerelere başladı.

Kararın açıklanması konusunda hakimler açısından bağlayıcı bir süre bulunmuyor ancak UAD’nin önceki kararlarına baktığımızda soykırım gibi aciliyet gerektiren davalarda bu sürenin birkaç hafta olduğu görülüyor.

Belçika Başbakan Yardımcısı da benzer bir çağrıda bulundu.

Belçika Başbakan Yardımcısı Petra de Sutter, İsrail’in Gazze’deki soykırım tehdidi karşısında ülkesinin sessiz kalamayacağını belirterek, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail’i soykırımla suçlayarak Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davaya destek çağrısında bulundu.

Flaman Yeşiller Partisi’nin iktidar koalisyonundaki temsilcisi De Sutter, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Uluslararası Adalet Divanı’nın harekete geçmesini istiyorum. Bu öneriyi Belçika hükümetine yapacağım.” Şu ifadelere yer verdi:

yahsihan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu