Haber

Beşikdüzü OSB’de arıtma sistemi tıkandı: Derelere ve denize balık atıkları karıştı

TRABZON – Trabzon’un Beşikdüzü ilçesindeki balık fabrikalarının sıvı atıkları dereye ve denize karıştı. Beşikdüzü Organize Sanayi’de faaliyet gösteren fabrikalara arıtma sistemi yetmeyince sınırlardan taşan balık leşi, modül ve kandan oluşan atıklar derelerde havuz oluşturarak vatandaşların denize girdiği noktalardan denize döküldü. Beşikdüzü sakinleri konuyla ilgili İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yazılı şikayette bulundu. Yapılan tespitler üzerine Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İşletmesi (TİSKİ) tarafından Beşikdüzü Organize Sanayi’ye cezai işlem uygulandı.

TİSKİ’DEN 200 BİN TL CEZA

Çevreye verilen zararı gözlemlemek için giden Beşikdüzü Fikir Kulübü, Beşikdüzü Organize Sanayi Bölge Müdürü Zekeriya Kalyoncu ile görüşerek bilgi aldı. Arıtma sisteminin yetersiz kalması sonucu balık fabrikalarından çıkan atıkların taştığını belirten Kalyoncu, bu fabrikaların faaliyetlerinin durdurulduğu bilgisini verdi.

Beşikdüzü Organize Sanayi Müdürü Zekeriya Kalyoncu

Beşikdüzü Organize Sanayi’nin yeşil bir OSB olduğunu ifade eden Kalyoncu, ısıl işlem görmüş ve çevreye kötü koku yayan balık fabrikalarına izin vermediklerini söyledi. Beşikdüzü OSB’de açılan 3 balık fabrikasının bölgede büyüyen kafes balıkçılığına hizmet verdiğini ve 3 aylık çalışma döneminde bölge için önemli istihdam yarattığını belirtti.

Üretime başlayan 3 fabrikanın OIZ’in tedavi sistemine atıklarını verdiğini belirten Kalyoncu, “Tedavi sistemi yeterli olmadığında, bazı bölgelerde taşma meydana geldik. TiSkiy’den 200 bin TL para cezasına çarptırıldık. Çevreye verilen hasar nedeniyle, tedavi sisteminin çalıştırılmasına karar verdikten sonra, Tedavi Sisteminin çalıştırılmasına karar verdik. Tamamlandı. Tamamlanmazsa üretime izin vermeyeceğiz. “

Kalyoncu, yeni arıtma sisteminin yapımını Beşikdüzü halkına göstererek, bir daha aynı sıkıntıların yaşanmayacağını söyledi.

Beşikdüzü Fikir Kulübü çevredeki kirliliği gözlemledi.

AXE: SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ

Beşikdüzü Niyet Kulübü’nden Osman Balta, Beşikdüzü OSB’de kurulan balık işleme tesislerinden çıkan atıkların çevreye çok değerli kayıplar verdiğini belirtti. Ortaya çıkan kirliliğin insan sağlığı ve doğal yaşam hakkını ihlal ettiğini belirten Balta, “Vatandaşlarımızı mağdur eden ve doğamızı kirleten bu durum için Beşikdüzü Niyet Kulübü olarak yerinde inceleme yaptık. Eğitim kimliğimiz elimizden alındığı gibi doğamızın da Beşikdüzü’nden alınmasına izin vermiyoruz. Doğamızın elimizden alınmasına da izin vermiyoruz. Sonuç olarak insanlar farklı bölgelere gitmek zorunda kalıyor. Sorunun bir an önce çözülmesi ve bir daha yaşanmaması için sürecin takipçisi olacağız” dedi.

sarayduzuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu