Başkan

Biden adaylıktan çekilirse kimler aday olacak? İsimler gelmeye başladı

ABD, Kasım ayında Başkanlık seçimlerine gidiyor. 

Yarışması muhtemel ABD Başkanı Joe Biden ve eski ABD Başkanı Donald Trump, 28 Haziran akşamı canlı yayında karşı karşıya gelerek kozlarını paylaşmıştı. Düellonun ardından;  Biden’ın imajının çizildiği ve adaylıktan çekilmesi konusunda sesler yükselmeye başladı. 

DEMOKRATLARA ÇAĞRI: “Başka bir aday seçin”

New York Times’ta yer alan haberde, Biden’ın yaşının büyük endişe verdiği ve yarım yüzyıldan fazla süredir hizmet ettiği ülke için yapabileceği en iyi şeyin yarıştan çekilmek olduğu ifade edilerek; demokratlara ‘başka bir aday seçin’ çağrısı yapıldı. 

Benzer şekilde Biden’a geri çekilmesi için ısrar eden, yine New York Times’tan sevdiği köşe yazarlarından Tom Friedman oldu. Friedman, tartışmayı izlerken ağladığını yazdı.

Atlantic ise; Cuma günü altı farklı makale yayınladı ve bunların tümü Biden’ın adaylığını sona ermesini savundu.

Politico’nun haberine göre, Perşembe günkü tartışma nedeniyle Başkanlık Ofisi’nden birçok yetkili tartışmanın ardından evden çalışmaya başladı. 

ADAYLIKTAN ÇEKİLİRSE YERİNE KİM GELİR?

ABD medyasında Biden’a seçimden çekilmesi yönündeki çağrıların ardından yerina aday olabilecek isimler üzerinde duruluyor. 

Önde gelen iki isim Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve California Valisi Gavin Newsom.

Ana partinin başkan adayı olacak ilk siyahi kadın olacak Harris, Biden’ınkinden çok az daha yüksek olan düşük onay oranlarından rahatsız olurken, Newsom’un California Valisi olarak görev yaparken yüksek vergiler, artan evsizlik ve artan konut maliyetleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Diğer olası isimler ise Michigan Valisi Gretchen Whitmer ve Pensilvanya Valisi Josh Shapiro; her ikisi de Demokratların Beyaz Saray’ı korumak için kazanması gereken önemli eyaletlerin liderleri.

Trump’a yönelik sert saldırılarıyla dikkatleri üzerine çeken Hyatt otel zincirinin milyarder varisi olan Illinois valisi JB Pritzker’in de isimi tartışmalarda geçiyor. 

KAYNAK: ENSONHABER

elmali-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu