Ekonomi

Doğa Koleji öğrencisine TÜBİTAK’tan birincilik ödülü

Tabiat Koleji Adana Yerleşkesi öğrencisi Belinay Akdaş, trafik kazalarındaki mevt ve yaralanmaları azaltmak emeliyle yaptığı “Flex Sensörü Yardımıyla Emniyet Kemeri Kontrolü” projesi ile TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada Teknolojik Tasarım alanında birinci oldu.

Doğa Koleji açıklamasına göre, TÜBİTAK tarafından 2021-2022 eğitim-öğretim yılında düzenlenen “16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nın Türkiye Finali, 31 Ekim-4 Kasım tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

10 alandan 180 projenin yer aldığı Türkiye Finalinde, Teknolojik Tasarım alanında “Flex Sensörü Yardımıyla Emniyet Kemeri Kontrolü” projesi ile Tabiat Koleji Adana Yerleşkesi öğrencisi Belinay Akdaş birincilik kazandı. Akdaş’a mükafatını Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belinay Akdaş, birinci olmaktan ötürü memnun ve gururlu olduğunu belirterek, “Günümüz araçlarında emniyet kemeri çeşitli yollarla devre dışı bırakılabiliyor. Şahısların emniyet kemeri kullanma oranının artırılması ve kaza anında vefat ve yaralanma sayısının azaltılması için yapmış olduğum projemde, karın ve göğüs bölgesine gelecek halde 2 adet flex sensörü bulunmaktadır. Bu sensörler bükülebiliyor ve bükülme bedeli ölçülebiliyor. Bükülme kıymetinden faydalanılarak emniyet kemerinin kurallara uygun bir biçimde kullanılması sağlanıyor. Bu sayede beşerler emniyet kemerini devre dışı bırakamıyor.” ifadelerini kullandı.

Doğa Koleji Genel Müdürü Enis Eryaman da öğrencilerinin başarısının kendilerini gururlandırdığını aktararak, “Araştıran, soran-sorgulayan ve üreten bireyler yetiştirmeye devam edeceğiz. TÜBİTAK Türkiye Finalinde derece elde ederek birincilik kazanan öğrencimizi bir sefer daha tebrik ediyorum. Bu başarıda değerli takviyesi ve katkısı bulunan tüm Adana Yerleşkesi yöneticilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu