Ekonomi

Elon Musk 500 milyon doları aşan tazminat davasından aklandı

HANDE BERKTAN

ABD’li girişimci ve eski adıyla Twitter, yeni adıyla X’ olarak bilinen sosyal medya platformunun sahibi Elon Musk, işten çıkardığı eski Twitter çalışanlarına en az 500 milyon dolar tazminat ödememekle suçlandığı davadan aklandı.

Elon Musk, 2022’de sosyal medya platformunu devralmasının ardından, aralarında dönemin CEO’su Parag Agrawal’ın da bulunduğu 6.000’den fazla Twitter çalışanını işten çıkardığı için birçok davayla karşı karşıya kalmıştı.

Twitter’ın eski yöneticileri tarafından açılan davada Elon Musk’ın işten çıkarılan Twitter çalışanlarına sözleşmede vaat edilenden daha az kıdem tazminatı ödediği iddia edilmişti. Şikayette, Twitter’ın işten atılan bu 6.000 çalışana en fazla üç aylık kıdem tazminatı teklif ettiği belirtildi. Şikayete göre, Twitter’ın 2019’dan beri yürürlükte olan Kıdem Planı, daha önce kıdemli çalışanlara altı aydan fazla kıdem tazminatı sözü vermişti.

Davacı, federal Çalışan Emeklilik Geliri Güvenlik Yasası (ERISA) kapsamındaki korumaları öne sürerek Musk’ın bu eski çalışanlara 500 milyon dolardan fazla borcu olduğunu iddia etmişti. ABD Bölge Yargıcı Trina Thompson, San Francisco’daki toplu davada, Musk’ın eski Twitter çalışanlarına kıdem tazminatı borcu olmadığına karar verdi.

Bir mahkeme dosyasında Yargıç Thompson, ERISA korumalarının geçerli olmadığını, çünkü Musk’un şirketinin Ekim 2022’deki devralmadan kısa bir süre sonra çalışanlara kovulan çalışanların yalnızca nakit ödeme alacağını bildirdiğini söyledi.

Bu davada davacıları temsil eden hukuk firması Sanford Heisler Sharp’ın Sözcüsü yaptığı açıklamada “Karardan dolayı hayal kırıklığına uğradık ve ileriye yönelik seçeneklerimizi değerlendiriyoruz” dedi.

Hatırlanacağı üzere, Elon Musk 2023’te büyük maliyet düşürme çabalarını öne sürerek Twitter’ın çalışan sayısını, 8.000’den 1.500’e düşürdüğünü açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu