Ekonomi

Fitch’in Türkiye’yi de ilgilendiren sermaye akışı tahmini: 200 milyar dolara ulaşacak

Fitch Ratings, gelişmekte olan en büyük dokuz ülkeye bu yıl sermaye akışının 200 milyar dolara ulaşarak son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşacağını öngördü.

My Economy’de yer alan habere göre Fitch Ratings, “Gelişen Piyasalara Net Sermaye Akımları Güçlü Bir Şekilde İyileşecek” başlıklı analizinde, “gelişmekte olan piyasalara net sermaye akımlarının” en büyük gelişmekte olan piyasalara olan net özel sermaye akımlarındaki eğilimleri, “önemli” sıralamasında yer alan dokuz gelişmekte olan ülkeye odaklanarak inceledi. Küresel Ekonomik Görünüm” raporu. .

Bu ülkeler arasında Türkiye, Meksika, Güney Kore, Güney Afrika, Brezilya, Polonya, Hindistan, Endonezya ve Rusya yer aldı.

Analizde Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalara net sermaye akımları dört kategoriden oluştu: doğrudan yabancı yatırımlar, portföy özsermayesi, portföy borcu ve banka akımları.

Öte yandan gelişmekte olan piyasalardaki büyümenin gelişmiş ekonomilere göre daha yüksek olması ve ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz indirimine gideceği beklentisi nedeniyle gelişmekte olan piyasalara net sermaye akışının bu yıl 200 milyar dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor. .

Böylece, gelişmekte olan piyasalara yönelik sermaye akışları bu yıl güçlü bir toparlanma göstererek bu ülkelerde GSYİH’nın yüzde 2,2’sine ulaşacak.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının çoğunluğunu doğrudan yabancı yatırımlar oluştururken, Hindistan, Brezilya, Meksika ve Endonezya, zaman içinde kalıcı net sermaye girişi kaydeden ülkeler olarak yatırım destinasyonları arasında ön plana çıkacak.

Bu dokuz gelişmekte olan ülkeye sermaye akışı 2007 yılında 408 milyar dolar ile zirveye ulaşırken, bu rakam ülkelerin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 5’ine tekabül ediyordu. Bu ülkelere sermaye akışı 2015’ten bu yana önemli ölçüde zayıfladı.

Dokuz gelişmekte olan ülkeye sermaye akımları son iki yıldır dalgalı bir seyir izlerken, 2022 yılında negatife döndü ve 2023 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren Rusya’dan çıkışların artmasıyla yeniden toparlanmaya başladı.

(EKONOMİK HİZMET)

incirliovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu