Haber

Heyelanda enkaz altında kalan 3 yaşındaki çocuk 60 saat sonra kurtarıldı

Güney Asya ülkesi Filipinler’de heyelanın altında kalan 3 yaşındaki kız çocuğu, 60 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Ülkenin güneyindeki Mindanao bölgesine bağlı Davao de Oro’da meydana gelen heyelanın ardından arama kurtarma çalışması başlatan ekipler, çocuğun kurtarılmasını ‘mucize’ olarak nitelendirdi.

BBC’nin haberine göre, Masara köyünde bir altın madeni yakınlarında meydana gelen toprak kaymasında 28 kişi hayatını kaybetti, 77 kişi ise hâlâ kayıp. Heyelandan 60 saat sonra kurtarılan kız çocuğunun enkaz altından çıkarıldığı an, 9 Şubat Cuma günü Filipin Kızılhaçı’nın Facebook sayfasında paylaşıldı. battaniyeye sarılmış ve oksijen desteği verilen bir kız çocuğu. Çocuk daha sonra olay mahallinin yakınındaki Mawab’daki bir hastanede tedavi altına alındı.

‘Hala umudumuz var’

Filipin Afet Ajansı Davao de Oro memuru Edward Macapili, arama kurtarma gruplarının kayıp kişilerin hayatını kaybettiğine inandığını belirterek, “(Çocuğun kurtarılması) kurtarma ekiplerine umut verdi. Bir çocuğun direnişi” dedi. genellikle yetişkinlerinkinden daha azdır. Ama yine de çocuk hayatta kaldı.” kurmak.

Bir diğer Davao de Oro Afet İdaresi yetkilisi Randy Loy ise açıklamasında şunları söyledi: “Dört gün sonra bile hâlâ daha fazla insanı kurtarmayı umuyoruz.” Loy ayrıca insanların 48 saat sonra “hayatta kalma şansını garanti edemeyeceği” konusunda da uyardı.

FİLİPİNLER’DE 5.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Heyelanda enkaz altında kalan insanları kurtarma çalışmaları devam ederken, bugün Filipinler’in Maygatasan bölgesinin kuzeybatısında 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS), Filipinler’de deprem olduğunu duyurdu. Ülkenin Maygatasan bölgesinin kuzeybatısındaki depremin büyüklüğü 5,4 olarak kaydedilirken, 12,4 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirildi. Depremde henüz can kaybı yaşanmazken, tsunami uyarısı da yapılmadı.

9 Ocak’ta Filipinler’in Sarangani sahilinin 100 kilometre açıklarında 6,7 ​​büyüklüğünde deprem meydana geldi. Dünyada en fazla sismik hareketin yaşandığı ülkelerden biri olan Filipinler, “Ateş Çemberi” olarak da bilinen Pasifik Deprem Bölgesi’nde yer alıyor.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

haberkapakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu