Ekonomi

Ifo: Alman üreticiler tedarik zincirini çeşitlendiriyor

“Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılandırılması: Alman Firmalarının Öncelikleri Nelerdir?” Merkezi Münih’te bulunan Ifo’nun uzmanları Cevat Giray Aksoy, Andreas Baur, Lisandra Flach ve Beata Javorcik tarafından hazırlandı. “Anket” başlıklı anket yayınlandı.

Araştırmaya göre ankete katılan şirketlerin yaklaşık yüzde 58’i geçen yıl tedarik zincirlerini genişletti ve yeni tedarikçiler buldu. Üç Alman şirketinden biri tedarikçi tabanını daha da genişletmeyi planlıyor.

Ankete katılan şirketlerin yaklaşık yüzde 44’ü tedarik zincirlerinin daha iyi izlendiğini belirtti. Şirketlerin yüzde 17’si ayrıca dikey entegrasyonlarını artırdıklarını ve daha önce dışarıdan sağlanan üretim adımlarını şirkete yeniden entegre ettiklerini bildirdi.

Alman endüstrisi de stoklarını artırıyor ve bazı durumlarda yeniden daha fazla üretim yapıyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 45’i geçen yıl stok seviyelerini artırdı. Ancak yalnızca yüzde 12’si gelecekte bunu yapmayı planlıyor.

Alman elektronik sektöründeki şirketlerin yüzde 80’i tedarikçi sayısını ve tedarik kaynaklarını artırırken, makine mühendisliği sektöründe bu oran yüzde 71’de kaldı.

Otomotivde birçok şirket artan dikey entegrasyona güveniyor. Bu bölümde yüzde 34’ü daha önce bağımsız tedarikçilerden satın aldıkları girdileri kendi üretmeye başladı.

Bu arada Avrupa Birliği (AB), Avrupalı ​​şirketlerin çocuk işçiliği gibi insan hakları ihlalleri veya çevre düzenlemelerinin ihlalleri gibi tedarik zincirlerindeki eksikliklerden sorumlu tutulmasını amaçlayan bir tedarik zinciri yasası üzerinde çalışıyor. Almanya ve İtalya gibi büyük AB ülkelerinin direnişi nedeniyle bu yasanın başarısız olabileceği belirtiliyor.

Alman iş dünyası, AB gerekliliklerinin şu anda Almanya’da yürürlükte olan tedarik zinciri yasasının çok ötesine geçmesi ve ek bürokrasi getirmesi nedeniyle alarma geçti.

Ifo Dış Ticaret Uzmanı Andreas Baur ise konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Geçtiğimiz yıl tedarik zinciri aksaklıkları ve malzeme eksikliklerinde yaşanan önemli azalmaya rağmen sektördeki tedarik zinciri dönüşümü tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle tedarik çeşitlendirmesi devam ediyor. zincirler, şirketlerin ısrarcı olmasını gerektiren uzun vadeli bir görevdir.” sözlerini kullandı.

Pek çok firmanın, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan tedarik zinciri aksaklıklarına stoklarını artırarak yanıt verdiğini belirten Baur, “Çoğu durumda bu uyum süreci artık tamamlanmış gibi görünüyor.” değerlendirmesini yaptı.

haber-nusaybin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu