Haber

İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’ye 500 tonluk yardım malzemesi taşıyacak gemi yola çıkıyor.

İsrail saldırısı altındaki Gazze için; Sahra hastaneleri, ambulanslar, ilaç ve tıbbi malzeme başta olmak üzere yaklaşık 500 ton yardım malzemesi taşıyacak geminin hazırlıkları son aşamaya gelirken, İzmir Alsancak Limanı’ndan yükleme işlemleri tamamlanan geminin gemiye binmesi bekleniyor. bugün Mısır El-Arish Limanı’na hareket edecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’ye yapılan yardımlara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün yola çıkması beklenen gemiyle ilaç, tıbbi cihaz, 8 saha olmak üzere yaklaşık 500 ton yardım malzemesi ulaştırıyoruz. hastaneler, 20 ambulans ve tıbbi malzeme.” .

Bakan Koca’nın açıklamalarının ardından gözler İzmir’den hareket edecek gemiye çevrildi. Alsancak Limanı’ndan hareket edecek geminin hazırlıkları son aşamaya gelirken, toplam 500 ton yardım malzemesi taşıyacak geminin bugün Mısır’ın El-Ariş Limanı’na doğru yola çıkması bekleniyor.

“Oraya gittiğimizde tam teşekküllü bir hastane olarak hizmet verebileceğiz.”

Sağlık Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Şükrü Yorulmaz, yükleme işlemlerinin yapıldığı Alsancak Limanı’nda basın açıklaması yaptı. Yorulmaz, konteynerlerin yüklenmeye başladığını, 8 tam donanımlı sahra hastanesi, 20 ambulans ve diğer tüm yardım malzemelerinin hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

20 lokasyonda hizmet verecek hastanenin tam donanımlı olduğunu belirten Yorulmaz, “Hazırlıklarımızda sona ulaştık. Şu anda konteynerlerimiz gemilerimize yükleniyor. Konteynerlerimizin ardından ambulanslarımız da yüklenecek. Konteynerlerimizde şiddetli iklim sahra hastaneleri ve şişme tip sahra hastaneleri bulunmaktadır.Bu hastaneler tam donanımlı hastanelerdir;Laboratuvarlar,görüntüleme sistemleri,yoğun bakım üniteleri,ameliyathaneler,hasta takip üniteleri hepsi mevcuttur. Burada çalışacak işçiler için işçi konaklama birimleri de mevcuttur. Diğer taraftan barınma birimlerimizde portatif mutfaklar, aşevleri, portatif yatakhaneler bulunmaktadır. Oraya gittiğinizde tam donanımlıdırlar. hastane şeklindedir, bunlar dünyada daha önce kendini kanıtlamış kapasitelerdir, dünyanın farklı ülkelerinde böyle şiddetli iklime sahip saha hastaneleri kurduk, hala işlettiğimiz noktalar var. Burada da daha güçlü bir kapasiteyle Mısır El-Ariş, Gazzeli kardeşlerimize yardım edecek. Limana doğru yola çıkacak. Kurulumun öğleden sonraya kadar tamamlanacağını umuyoruz. En kısa sürede El Ariş Limanı’na ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Gemiyi ekibiyle birlikte Kahire Havalimanı’nda karşılayacağını belirten Yorulmaz, “Gemiyi ben ve ekibim Kahire Havalimanı’nda karşılayacağız. Orada sahra hastanelerinin uygun görülen yerlere nakli ve inşası işlemlerini de gerçekleştireceğiz. Sağlık Bakanlığımız ve Mısır Sağlık Bakanlığımızın istişareleri ile olası bir ateşkes durumunda Gazze’deki sahra hastanelerimizi işletmek ve “Gerekirse oradaki Filistin hastanesinin tamamıyla birlikte insanlara sağlık hizmeti sunmak” hedefimizdir. ,” dedi. – İZMİR

sultanbeyli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu