Haber

İYİ Parti GİK seçiminde kim ne kadar oy aldı?

ANKARA – Müsavat Dervişoğlu’nun genel başkan seçildiği İYİ Parti kurultayında partinin yetkili kurulları da belirlendi. 50’si asil, 25’i yedek olmak üzere 75 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ile 11’i asil, 7’si yedek 18 Merkez Disiplin Kurulu üyesi delegenin oylarıyla seçildi.

50 KİŞİLİK GİK LİSTESİNDE 14 KADIN

Buna göre İYİ Parti’nin en üst karar alma organı olan Genel İdare Kurulu’nda Ayyüce Türkeş Taş, Hakan Şeref Olgun, Turan Yaldır, Kürşad Zorlu, Uğur Poyraz, Hasan Toktaş, Ersin Beyaz, Ümit Özlale, Selcan Taşcı Hamşioğlu, Yavuz Aydın, Ünzile Yüksel, Enver Yılmaz, İsmail Koncuk, Müjdat Öztürk, Ali Feyzi Karaca, Kadir Ulusoy, İmran Nilay Tüfekçi, Melih Aydın, Selçuk Kılıçarslan, Cumali Durmuş, Dursun Çolak, Cenk Özatıcı, Ali Topçu, Kazım Haluk Ünal, Nevzat Korkmaz, Hasan Eryılmaz, Orkun Kanber, Alper Akdoğan, Erol Karapınar, Kazım Yücel, Özdemir Polat, Fatih Koca, Ali Adnan Kaya, Rıdvan Yalçın, Burcu Akçaru, Ali Demir, Mehmet Aslan, Fatih Demirkol, Alparslan Yüce, Berna Sukas, Canan Uçar, Hamdi Taner Özeler, Kısmet Çelik, Emel Bilenoğlu, Kübra Dursun, Demet Tekdemir, Kevser Ofluoğlu, Huriye Pelin Tellitepe Turan, Hilal Şerifoğlu, Ali Coşkun yer aldı.

İYİ Parti’nin 50 kişilik GİK listesinde 14 kadın yer aldı. Parti’nin 20 kişilik kurmay heyeti olan Başkanlık Divanı da bu 50 kişi arasından belirlenecek.

Genel İdare Kurulu seçiminde bin 302 delegenin 454’ü oy kullandı. Bu 454 oyun 8’i geçersiz, 446’sı geçerli sayıldı.

Delegelere Dervişoğlu’nun hazırladığı blok liste sunuldu. Liste blok olduğu için listede yer alan tüm isimler seçildi. Ancak blok liste ile seçim yapılan tüm kurultaylarda olduğu gibi bazı isimler seçilmek için yeterli oy alsa da tüm delegelerden oy almadı. Siyasi literatürdeki yaygın tabir ile “üstleri çizildi”.

EN ÇOK OYU KARACA ALDI

GİK seçiminde 446 delegenin 445’inin tercihi ile en yüksek oy alan isim daha önce Mersin İl Başkanlığı yapan Ali Fevzi Karaca oldu. Karaca’yı Cumali Durmuş, Hasan Eryılmaz, Hamdi Taner Özeler takip etti.

KİMLER EN AZ OYU ALDI?

Delegelerin en az oy verdiği isimler arasında partinin eski yöneticileri de yer aldı. En az oy alanlar sırasıyla Berna Sukas, Ünzile Yüksel, Müjdat Öztürk, Demet Tekdemir, Uğur Poyraz, Ali Coşkun ve Kürşad Zorlu oldu.

EN AZ OY BERNA SUKAS VE ÜNZİLE YÜKSEL’E

En az oy alan isimlerden Berna Sukas, 2023 seçimlerinde İYİ Parti’nin CHP listelerinden seçime giren İstanbul Milletvekili adaylarındandı. İYİ Parti kurucularından olan Sukas, daha önce de bir dönem GİK üyeliği yapmıştı. Oy kullanan toplam delegenin 44’ü oy vermedi.

İYİ Parti’nin önceki dönem başkanlık divanı üyelerinden Gençlik ve Kadın Kolları Başkanı Ünzile Yüksel de delegenin en az oy verdiği isimlerden oldu. 39 delege Yüksel’i tercih etmezken bunun gerekçesinin Dervişoğlu’nu desteklememesi olduğu öne sürüldü.

ZORLU VE POYRAZ EN AZ OY ALAN GİK ÜYELERİ ARASINDA

En az oy alan 10 isim arasında yer alan GİK üyelerinden biri de partinin eski genel sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz oldu. Poyraz, 30 delegenin oyunu alamadı. İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu da delegenin en az tercih ettiği isimler arasında yer aldı. 26 delege Zorlu’ya oy vermedi.

banazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu