Ekonomi

KeyCorp ve Comerica 2024’te daha düşük faiz geliri öngörüyor

Önde gelen iki finans kuruluşu KeyCorp ve Comerica Incorporated, 2024 yılı için net faiz gelirlerinde (NII) bir düşüş öngörerek, bu beklenen düşüşü yüksek borçlanma maliyetlerinin kredi talebi üzerindeki azaltıcı etkisine bağladı. Perşembe günü paylaşılan bu görünüm, ABD’deki büyük bankaların mevcut kazanç sezonunda dile getirdiği endişelerle örtüşüyor.

ABD’de süregelen yüksek enflasyon, para politikasında bir değişikliğe gitmeden önce fiyatların soğuduğuna dair önemli kanıtların gerekliliğine işaret eden Federal Rezerv’in yakın vadede faiz oranlarını düşürme olasılığını azalttı. Bu ortam, potansiyel borçluların kredi almayı erteleyebileceği ve bunun da bankaların faiz gelirlerini olumsuz etkileyeceği beklentisine yol açmıştır.

Ayrıca, kötü borç riskini azaltmayı amaçlayan daha sıkı kredi standartlarının uygulanması ve cazip yüksek getirili alternatifler karşısında müşterileri elde tutmak için mevduat maliyetlerini artırma ihtiyacının bankaların kazançları üzerindeki aşağı yönlü baskıya katkıda bulunması beklenmektedir.

Comerica, 2024 yılı için NII’sinin bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %11 daha düşük olacağını tahmin etmektedir. Benzer şekilde KeyCorp da aynı zaman dilimi için NII’sinde %2 ila %5 arasında değişen bir düşüş öngörmektedir. Her iki kurum da ilk çeyrekte NII’de önemli bir düşüş yaşadı; Comerica %23, KeyCorp ise %20’lik bir düşüş bildirerek bankacılık emsalleri arasında gözlemlenen eğilimi yansıttı.

Her iki şirketin de mali performansı, geçen yıl yaşanan üç banka iflasının ardından yenilenmesi gereken Federal Mevduat Sigorta Şirketi’nin mevduat sigorta fonuna yaptıkları katkılardan da etkilendi. Sonuç olarak Comerica’nın toplam kârı %57, KeyCorp’un kârı ise %33,5 oranında azaldı.

Yılın gelişmelerini yansıtan Comerica’nın hisselerinde yaklaşık %11’lik bir düşüş görülürken, KeyCorp’un hisselerinde hafif bir artış yaşandı.

Bu makaleye Reuters katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

sivrihisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu