Haber

Muhalefet partileri Polonya’da koalisyon anlaşması imzaladı

Polonya’da seçimlerden güçlü çıkan muhalefet grupları, yeni hükümetin kurulmasının önünü açabilecek bir koalisyon anlaşmasına imza attı.

Eski Başbakan Donald Tusk liderliğindeki Sivil Koalisyon ittifakı, Polonya 2050 ve Polonya Halk Partisi’nden oluşan Üçüncü Yol ittifakı ve Yeni Sol Parti’nin oluşturduğu muhalefet koalisyon anlaşmasını imzaladı.

Anlaşma imzalanmadan önce düzenlenen basın toplantısında konuşan Tusk, ülke için uyumlu ve hızlı çalışmanın mümkün olduğunu göstermek istediklerini belirtti.

Tusk, “İşler doğru yönde ilerliyor ve başkanın kararlarını ne kadar beklemek zorunda kalırsak kalalım, bugünden itibaren vatanımız ve önümüzdeki yıllar için sorumluluk almaya hazırız” dedi. sözlerini kullandı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, yeni hükümeti kurma görevini 6 Kasım’da mevcut başbakan Mateusz Morawiecki’ye vermiş olsa da, başka hiçbir siyasi parti mevcut hükümetle çalışmakla ilgilendiğini belirtmedi ve bu nedenle Morawiecki’nin bir hükümet kurması pek olası görünmüyor. Yeni parlamentoya güven oyu verildi.

Muhalefetin uzlaşısına göre Tusk’ın başbakan olması bekleniyor.

Polonya medyasına göre üç muhalefet partisi uygulamak istedikleri konusunda geniş bir ortak zemin oluşturdu. Muhalefet koalisyonunun hükümet kurması durumunda kürtaj yasası, emeklilik, kadın hakları ve insan haklarına ilişkin birçok konuda yasal değişiklik yapması bekleniyor.

Ülkede 15 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) yüzde 35,38 oyla birinci oldu.

PiS’i yüzde 30,70 ile ana muhalefet bloğu Sivil Koalisyon ve yüzde 14,4 ile Üçüncü Yol İttifakı takip etti. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağ Konfederasyon Partisi ise yüzde 7,16 oy aldı.

haberkesan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu