Ekonomi

SPIC, odağını yeşil enerjiye çevirdi

Türkiye’de Adıyaman ve Adana fotovoltaik projelerini geliştirip inşa etmesinin yanı sıra Türkiye Enerji Bakanlığı’nın UHV Elektrik Laboratuvarı’nın inşaatını da üstlenen SPIC, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Mısır’da düzenlenen 27. Taraflar Konferansında (COP27), Çin Köşesi “Temiz Enerji Geliştirme ve Yeşil Enerji Dönüşüm Uygulamaları” temalı yan aktifliğe mesken sahipliği yaptı.

Küresel güç yeşil gelişimini takip ederek fotovoltaik sanayisinin teknolojik yeniliğine ve dönüşümüne odaklanarak konferansta, karbon tarafsızlığı vizyonu altında global bir düşük karbonlu dönüşüm stratejisi arayışı öne çıktı. Toplantıda SPIC de, fotovoltaik BIPV eserlerini, esnek modülleri, PEM ekipmanlarını, “Hidrojen” yakıt hücresi ve başka fotovoltaik eserleri, hidrojen gücü alanında olan yeni araştırma ve geliştirme sonuçlarını ve yeni teknoloji eserlerini tanıttı.

SPIC Milletlerarası Departman Müdürü Yan Chen, SPIC’in fotovoltaik, yeşil hidrojen ve entegre edilmiş akıllı enerji alanlarında dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu ve iklim değişikliğine küresel tepki için daha fazla iş gücü seferber etmek istediğini belirtti.

Türkiye’de de faaliyette

Temmuz 2015’te kurulan ve dünyanın en büyük fotovoltaik elektrik üretim şirketi olan SPIC, dünyanın en büyük 500 şirketi arasında da 260’ıncı sırada yer alıyor. 46 ülke ve bölgede faaliyet gösteren SPIC, Türkiye’de de Adıyaman ve Adana fotovoltaik projelerini geliştirip inşa etti.

Toplam 10.835 MW kurulu gücü olan Adıyaman fotovoltaik projesinin inşaatına Ağustos 2017’de başlanırken, proje Aralık ayında kontrolden geçerek elektrik üretimi için resmi olarak şebekeye bağlandı ve elektrik üretmeye başladı. Adıyaman fotovoltaik projesi birebir vakitte SPIC’in Türkiye’deki yeni “yeşil enerji + ekoloji + insanların geçimi” modelinin somut bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Temiz güç santral gücü giderek artıyor

“Yeşil değer yaratma” kurumsal misyonu ile hareket eden SPIC, yeni güç üssünün inşasında “fotovoltaik kum kontrol” üzere ekolojik idare modellerini benimserken, “Entegre edilmiş akıllı sıfır karbonlu enerji santrallerinin” inşasına sürat verdi ve yeşil kalkınma projelerinde olumlu sonuçlar aldı. Ekim ayı sonuna kadar SPIC’in temiz enerji santrali gücü 127 milyon KW’yi aşarak yüzde 62,5’un üzerine çıktı. SPIC, fotovoltaik santral gücü, yenilenebilir güç santral gücü ve pak güç santral gücü ile dünyada birinci sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu