Haber

Turunçgillerde Sinekle Mücadele Muğla’da Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Narenciye Meyvelerinde Pestisit Kalıntısıyla Mücadele Eylem Planı” kapsamında Muğla narenciye bahçelerinde Akdeniz meyve sineği ile mücadele başlatıldı.

Ortaca Sanayi ve Ticaret Odası’nda dağıtım için düzenlenen programa İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Ege Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak ve çiftçiler katıldı. meyve sineği ile mücadelede kullanılacak tuzaklar. .

Törende üreticilere 5 bin adet Akdeniz meyve sineği tuzağı dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak burada yaptığı konuşmada, Muğla’nın narenciye üretiminde kaliteli ve iz bırakmayan iş çıkışına büyük önem verdiğini söyledi.

Saylak, küresel iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda sinek popülasyonunda artış olduğunu belirterek, “Narenciye bahçelerinde kimyasal kullanılmadan biyoteknik mücadele için seferberlik başlattık. Üreticiler adına Ege Taze’ye teşekkür ediyorum. Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği’nin Muğla’ya 5 bin tuzak, üreticiye 2 bin 500 tuzak desteği için daha fazla destek sağlanacak.” söz konusu.

Konuşmaların ardından törene katılanlar tarafından çiftçi Zafer Çelimli’nin narenciye bahçesine monitörlü tuzaklar asıldı.

Tuzak dağıtımının ardından üreticilere tuzakların doğru kullanım teknikleri hakkında bilgi verildi.

haberhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu