Ekonomi

Fahiş fiyatla mücadeleyi içeren kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı

TBMM Genel Kurulunda fahiş fiyatla mücadeleyi de içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

TBMM’de görüşülen Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen maddelere göre Kooperatif Bilgi Sistemine kaydolmak için tanınan süre uzatılıyor. Rekabet Kurulunun kadro, unvan ve derece değiştirme yetkisine ilişkin düzenleme yapılıyor. Aynı şekilde TOBB ile ilgili de düzenlemeler mevcut. Bazı değişiklikler şu şekilde:

  • Rekabet Kurulu, başlattığı soruşturmaları, soruşturmaya başlanması kararının verildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ilgili taraflara bildirecek. Taraflardan 30 gün içinde yazılı savunmalarını göndermeleri istenecek.
  • Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünün lisanslı depolarda depolanan ürünler için tahakkuk eden ve aylık dönemlerde lisanslı depo işletmelerine ödenen depolama ücretleri askı süreci boyunca ödenmeyecek.
  • Lisanslı depoculuk ücret tarifesinde belirlenenin üzerinde veya ücret tarifesinde yer almayan hizmetler için ücret talep ve tahsil eden lisanslı depo işletmelerine, 200 bin Türk lirasından 1 milyon Türk lirasına kadar para cezası verilecek.
  • 3 Mayıs 2024 tarihinden önce kapalı pazar yerlerinde tesis edilen sınırlı ayni haklar ve kiracılık hakları, bu hakların kullanımı için öngörülen sürenin sonuna kadar geçerli olacak.
  • Anonim ve limited şirketlerden en az sermaye tutarlarının altında kalanların intibakının sağlanması öngörülüyor.
  • Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk eylemleri hakkında yapılan denetimlerin düzenlenmesi ile bu eylemler hakkında öngörülen idari para cezalarının artırılması planlanıyor.
  • Bir takvim yılı içinde en az üç kez idari para cezası uygulanan üretici, tedarikçi ve perakendecilerin iş yerleri altı güne kadar kapatılabilecek.

Foreks Haber Merkezi

habersehitkamil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu