Ekonomi

Nvidia’nın hisse senedi bölünmesi daha fazla perakende yatırımcıyı çekebilir

Önde gelen bir çip üreticisi ve yapay zeka endüstrisinin önemli bir oyuncusu olan Nvidia, hisse fiyatındaki önemli bir artışın ardından 10’a bir hisse senedi bölünmesini duyurdu. Duyuru, gelir ve tahminlerin analist beklentilerini aştığı güçlü bir üç aylık raporla birlikte geldi ve şirketin hisselerini Perşembe öğleden sonra %10 artırdı.

Bu hamle, Nvidia’nın 2021 ortalarında gerçekleştirdiği dörde bir hisse bölünmesinin ardından son yıllarda gerçekleştirdiği ikinci hisse bölünmesine işaret ediyor. Piyasa değeri açısından ABD’nin en büyük üçüncü şirketi olan Nvidia’nın bu kararı, kurumsal yatırımcılara kıyasla genellikle daha küçük miktarlarda işlem yapan daha fazla bireysel yatırımcıyı çekmek için potansiyel bir katalizör olarak görülüyor. Hisse senedi bölünmesi, hisse başına fiyatı düşürerek sınırlı fonlara sahip perakende yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirebilir.

Nvidia’nın yapay zeka sektöründeki önemi, bireysel yatırımcılar arasında önemli bir takipçi kitlesine sahip olmasını sağladı ve hisse senedi ortalama bireysel işlem portföyünde %9,3 ile en büyük ağırlığı oluşturuyor. Ancak son veriler, bireysel yatırımcıların Nvidia’ya girişlerinde bir yavaşlama olduğunu gösteriyor.

Daha düşük bir hisse fiyatının cazibesine rağmen, piyasa uzmanları hisse bölünmesinin şirketin temel değerini değiştirmediğini vurguluyor. Hisse senedi bölünmesi 7 Haziran’da yürürlüğe girecek ve mevcut yatırımların değerini değiştirmeden hisse senedi sahipliğini çalışanlar ve yatırımcılar için daha uygulanabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Tarihsel olarak, hisse senedi bölünmelerini duyuran şirketler piyasadan daha iyi performans gösterme eğilimindedir; BofA Global Research, takip eden 12 ay boyunca hisselerde ortalama %25,4’lük bir artış olduğunu belirtmiştir. Bununla birlikte, artan faiz oranları nedeniyle hisse bölünmelerini duyurduktan sonra hisseleri düşen Amazon ve Alphabet’te görüldüğü gibi, dış faktörler hisse senedi performansını hala etkileyebilir.

Hisse bölünmesi ayrıca Nvidia’yı, Nvidia’nın mevcut hisse fiyatının onu orantısız bir şekilde büyük yapacağı fiyat ağırlıklı bir endeks olan Dow Jones Industrial Average’a potansiyel olarak dahil edilmesi için uygun bir konuma yerleştiriyor. Bölünme sonrası Nvidia’nın düzeltilmiş hisse fiyatı, diğer Dow bileşenleriyle daha yakın bir hizaya gelebilir ve bu yılın başlarında Amazon’un Dow’a eklenmesini takip eden benzer spekülasyonlara yol açabilir.

S&P Dow Jones Indices olası endeks değişiklikleri hakkında yorum yapmazken, Nvidia’nın itibarı, büyümesi ve sektör temsili Dow’un dahil edilme kriterlerine uyuyor. Önümüzdeki hisse senedi bölünmesi süreci basitleştirerek Nvidia’yı mavi çip endeksi için güçlü bir aday haline getirebilir.

Nvidia’nın hisse senedi bölünmesinin ve potansiyel Dow katılımının etkileri ortaya çıkmaya devam edecek ve teknoloji devi, çeşitli yatırımcılar için önemli bir hisse senedi olarak konumunu koruyacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberkaresi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu