Haber

Filistin Başbakanı İsrail’e ateşkes çağrısında bulundu

Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyye, İsrail’in Gazze Şeridi’nde “intikam ruhuyla toplu katliam” yaptığını belirterek, derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Ştiyye, Ortadoğu tipi kapsamında dün İsrail ziyaretinin ardından Ramallah’a giden Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.

İştiyye, Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulunarak, bölgeye yardım ve ilaç ulaştırılmasının gerekliliğini vurguladı.

Filistin Başbakanı: “Gazze’de yaşananlar intikam ruhuyla işlenmiş bir toplu katliamdır.” söz konusu.

İsrail güçlerinin bu yılın başından bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’de 421 Filistinliyi öldürdüğüne işaret eden İştiyye, “Gazze’de durum trajik. Yiyecek yok, içecek yok, kan dökülmeye devam ediyor. Talebimiz devam ediyor.” Uluslararası insancıl hukuka uygundur.” saygı duymaktır.” dedi.

İştiyye, Borrell ile yaptığı görüşmede kendisine sorunun kaynağının İsrail’in Filistin’i 75 yıldır işgal etmesi olduğunu söylediğini kaydetti.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze’de, 6’sı Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü. İsrail’e göre Kassam Tugayları’nda 239 İsrailli tutuklu bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 200 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlendi. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

haber-refahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu