Ekonomi

TİKA, Gabon’da kakao ve muz yetiştiren kooperatife tarımsal ekipman ve malzeme desteği sağladı

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA), Gabon’da kakao ve muz yetiştiren kooperatife tarımsal ekipman ve malzeme desteği sağladı.

İlk etabı 2022 yılında gerçekleştirilen proje kapsamında, Gabon’un Estuaire Eyaleti’ne bağlı Andem köyünde düzenlenen törenle, 2022 yılında muz ve kakao yetiştiren kooperatife çeşitli makine ve tarım ekipmanları bağışlandı. ​Tarıma yeni alanlar açmak ve verimliliği artırmak amacıyla 30 hektar.

Törene Türkiye’nin Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız, Gabon Dışişleri Bakanlığı Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Estelle Moundounga, TİKA Yaounde Koordinatörü Burak Özden, büyükelçilik yetkilileri ve kooperatif üyeleri katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Kaygısız, Afrika’da yürüttüğü projelerle Türkiye’nin insani diplomasisinin en önemli aktörlerinden biri olan TİKA’nın, ilk etabı tamamlanan projesinin ikinci etabını hayata geçirmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Geçtiğimiz yıl Türkiye ile Gabon arasındaki kalkınma işbirliğinin artarak devam edeceğini ifade etti. Diledi.

Kooperatif Lideri Koumba Mounguengui, TİKA’nın destekleri sayesinde muz ve kakao üretimine devam edebildiklerini belirterek, yeni tarım alanlarının açılmasıyla birlikte üretim miktarında ve kooperatif gelirinde ciddi bir artış beklediklerini ifade etti.

Proje kapsamında Gabon’da faaliyet gösteren kooperatife, tarıma yeni alan açılmasına yönelik motorlu tırpanlar, toprak işlemede kullanılacak helezon ve çapa makineleri ile sulama malzemelerinin de aralarında bulunduğu 15 parça hibe edildi.

Verilen destekle 15 hektarlık ilave alanın muz ve kakao tarımına açılmasının yanı sıra muz üretiminde yüzde 25, kakao üretiminde de yüzde 20 artış bekleniyor.

asarcikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu