Haber

Filistinli gruplar Mescid-i Aksa’ya yapılan baskına tepki gösterdi

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in, Yahudi yerleşimcilerle birlikte işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına Filistin yönetimi ve Filistinli gruplar tepki gösterdi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Ben-Gvir liderliğindeki Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya yönelik baskını kınadı.

Açıklamada, “Ben Gvir’in Mescid-i Aksa’ya saldırısı provokatif bir eylemdir. Bu, Yahudileştirme, mevcut tarihi ve hukuki gerçekliği zorla değiştirme planlarının resmi örtüsüdür” denildi. ifadeler kullanılmıştır.

“Bu provokatif saldırının tüm sorumluluğunun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya ait olduğu” belirtilen açıklamada, uluslararası toplumun Kudüs’ü ve kutsal mekanlarını korumak için derhal harekete geçmesi istendi.

Söz konusu baskıların gerilimi tırmandırdığına da dikkat çekilen açıklamada, ABD yönetimine “tutumunu işgalci devleti hukuka aykırı tek taraflı uygulamalarından vazgeçirecek şekilde eyleme dönüştürmesi” çağrısında bulunuldu.

Cuma günü için “Aksa’da nöbet tutun” çağrısı

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden (FHKC) yapılan açıklamada, “Aksa’da yaşananların, İsrail’in Kudüs ve kutsal yerlere yönelik devam eden saldırılarının değerli bir modülü olduğu” belirtildi.

Filistinlilere yarın için “Mescid-i Aksa’ya gitmeleri ve kutsal tapınağı Yahudi yerleşimcilerden ve baskınlardan korumaları” çağrısında bulunulan açıklamada, uluslararası toplumun da net bir duruş sergilemesi ve İsrail yanlısı hareketlerden uzak durması istendi. duruş.

Ben-Gvir’den Mescid-i Aksa’ya baskın

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ve yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci, bu sabah İsrail polisinin kontrolünde işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Ben-Gvir’e başkanı olduğu aşırı sağcı Yahudi Güç Partisi’nden Necef ve Celile Kalkınma Bakanı Yitzhak Wasserlauf eşlik etti. Ben-Gvir sosyal medya hesabından “İsrail halkı için geri dönüp egemenliğimizi göstermemiz gereken en önemli mekan burası” dedi. sözünü kullandı.

haberresadiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu