Haber

Gana Parlamentosu Ölüm Cezasını Kaldırdı

Gana parlamentosu ölüm cezasının kaldırılmasını onayladı. Kararın yürürlüğe girmesi için Ganalı Devlet Lideri Akufo-Addo’nun parlamentonun kararını onaylaması gerekiyor.

Gana parlamentosu dünkü oturumunda idam cezasının kaldırılması yönünde oy kullandı. Gana, idam cezasını kaldırma kararının ardından idam cezasını kaldıran son Afrika ülkesi oldu. Kararla birlikte idam cezası yerine müebbet hapis cezası uygulanacak. Kararın yürürlüğe girmesi için Gana Devlet Başkanı Akufo-Addo’nun meclis kararını onaylaması gerekiyor. Ganalı milletvekili Francis-Xavier Sauce, Gana’da atılan adımın insan hakları alanında önemli bir adım olduğuna dikkat çekerek, “Anayasa incelemesinden kamuoyu yoklamasına kadar tüm araştırmaları yaptık. idam cezası kaldırılmalıdır.”

Geçen yıl 176 kişinin idam cezasına çarptırıldığı ülkede 1993 yılından bu yana infaz yok. Gana, idam cezasını kaldıran 29’uncu Afrika ülkesi, dünyada ise bu kararı uygulayan 124’üncü Afrika ülkesi oldu. Son 2 yılda Ekvator Ginesi, Sierra Leone, Orta Afrika Cumhuriyeti, Zambiya idam cezasını kaldıran ülkeler arasında yer aldı. – ACRA

kuluncakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu