Haber

Lübnan, güvenlik durumunun panik ve endişe verici olmadığını açıkladı

Bazı ülkelerin güvenlik nedeniyle vatandaşlarını “terk” etmeye davet ettiği Lübnan, ülkedeki genel güvenlik durumunun panik ve endişe verici düzeyde olmadığını açıkladı.

Lübnan resmi haber ajansı NNA’da yer alan açıklamaya göre, Başbakan Necip Mikati, İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi ve Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib, başkent Beyrut’ta Hükümet Konağı’nda bir araya geldi.

Görüşmede Suudi Arabistan, Kuveyt ve Almanya’nın güvenlik durumu nedeniyle Lübnan’daki vatandaşlarına uyarıları ve bu ülkeyi derhal terk etmeleri yönündeki çağrıları değerlendirildi.

Ordu ve güvenlik yetkililerinden alınan bilgilere göre, ülkedeki genel güvenlik durumunun panik ve endişe verici düzeyde olmadığı, istikrarı sağlamak, halkın ve turistlerin hedef alınmasını önlemek için alınan güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi. yakından takip etti.

Ayrıca Lübnan’ın güneyindeki Sayda kentinde bulunan Filistinlilerin kaldığı Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda 29 Temmuz’da başlayan çatışmanın sona erdirilmesine yönelik siyasi girişimlerde ilerleme kaydedildiği belirtildi.

Lübnan ordusunun Ayn el-Helva’ya baskın yapacağı iddiası

Öte yandan Lübnan ordusu, “Ayn el-Helva Mülteci Kampı’na baskın yapılacağı” iddialarını yalanladı.

Lübnan ordusu, konuşmayla ilgili tezlerin hatasız olmadığını ve kamptaki durumun yakından takip edildiğini kaydetti.

Ayn al-Halva’da çatışmalar

29 Temmuz’dan bu yana El Fetih Hareketi’nin de ortasında yer aldığı Filistin kümelerinin ortasında yer alan Lübnan’daki en büyük Filistin mülteci kampı Ayn al-Halva’da 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğuyla 31 Temmuz’da kamptaki Filistinli grupların ortasında ateşkese varıldığı açıklandı. Buna rağmen taraflar arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor.

Suudi Arabistan dün vatandaşlarını “Lübnan topraklarını bir an önce terk etmeye” davet ederek, silahlı çatışma bölgelerinden uzak durmaları konusunda uyardı.

Kuveyt ve Almanya da Lübnan’daki vatandaşlarına “dikkatli olun, güvenlik sorunu olan yerlerden ve çatışma bölgelerinden uzak durun” çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu