Ekonomi

Modi’nin yaklaşan Moskova ziyareti Hindistan-Rusya ilişkilerini güçlendirecek

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Moskova’ya yapacağı ziyaretin, Hindistan’ın Batılı ülkeler ve Rusya ile olan ilişkileri bağlamında uluslararası hizalanmasına ilişkin endişeleri gidermesi bekleniyor. Henüz tarihi belirlenmemiş olsa da ziyaretin, Ukrayna’nın önemli bir konu olacağı Washington’daki NATO zirvesi ile aynı zamana denk gelmesi bekleniyor.

Rusya ile Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri arasındaki ticaret artarken, yaklaşan zirve Rusya’nın Batı alanı dışındaki ülkelerle güçlü bağlarını sergilemesi için bir fırsat olarak görülüyor. Analistler Modi’nin ziyaretinin Hindistan’ın Rusya ve Çin arasındaki stratejik çıkarlarını dengelemeye hizmet edeceğini, özellikle de Çin ile olan toprak anlaşmazlıkları ışığında.

Hindistan ve Çin, 2020 yılında sınırlarında yaşanan bir çatışmanın ardından gergin ilişkiler yaşamıştı. Rusya ve Hindistan arasında 2000 yılından bu yana bir gelenek haline gelen yıllık zirveler, Ukrayna’daki savaş ve Rusya ile Çin arasında tırmanan ilişkiler nedeniyle 2021’deki son yüz yüze görüşmenin ardından bir ara vermişti. Başkan Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping o zamandan bu yana “yeni bir ortaklık dönemi” ilan ettiler.

Modi’nin Moskova ziyareti, Hindistan’ın Ukrayna’daki çatışma nedeniyle mühimmat ve yedek parça tedarikinde zorluklarla karşılaşan en büyük silah tedarikçisi Rusya ile ilişkilerini sürdürmeye çalıştığı için de kritik önem taşıyor. Gözlemciler bu ziyaretin Hint-Rus ilişkilerinde herhangi bir sapma olduğuna dair spekülasyonları bastıracağına ve Hindistan’ın çeşitli küresel güçlerle bağlarını koruma niyetinin altını çizeceğine inanıyor.

Kremlin, Modi’nin ziyareti sırasında yapılacak görüşmelerin ticari ve ekonomik bağların derinleştirilmesine odaklanacağını belirtirken, bölgesel ve küresel güvenlik konularının da gündemin üst sıralarında yer alması bekleniyor. Rus petrolü ithalatını arttıran Hindistan’ın, petrol fiyatlarında daha büyük bir indirim için pazarlık yapmayı ve ONGC Videsh’in Rusya’nın Sakhalin 1 petrol projesindeki %20’lik hissesini koruması için resmi onay almayı hedeflediği bildiriliyor.

Mart ayında sona eren mali yılda Hindistan ve Rusya arasındaki ticaret %33 artışla 65.7 milyar dolara ulaşırken, Hindistan’ın ithalatı 61.43 milyar dolar oldu. Hindistan ayrıca ilaç, makine ve diğer mallar da dahil olmak üzere Rusya’ya ihracatını arttırmak istiyor. Bu müzakerelerin sonuçlarına ilişkin ayrıntılar muhtemelen zirvenin ardından ortaya çıkacaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu