Ekonomi

Şarkıcı Atilla Taş’ın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davası ertelendi

Duruşmada savunma yapan Atilla Taş, art niyetli kişilerin ideolojik olarak fikirlerinden hoşlanmadığını, “Bu adama nasıl zarar veririz?” şeklinde düşündüklerini ve bu kişilerin eski paylaşımlarına baktığını ileri sürdü.

“Makamından ötürü saygı duymak zorundayım”

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın, fikirlerini beğenelim veya beğenmeyelim bu ülkenin Cumhurbaşkanı’dır. O bayrak için bile saygıyı hak eder, saygı duymak zorundayım. Kendisine makamından ötürü de saygı duyuyorum. Olay tarihinde faiz indirimi nedeniyle dolarda ani bir yükseliş yaşandı, sonra Merkez Bankası’nın müdahalesiyle ani bir düşüş yaşandı. Cumhurbaşkanı olaya ilişkin açıklama yapıyordu, ben de bu açıklamalarına karşı ifade özgürlüğü kapsamında durum tespiti yaptım. Söz konusu paylaşımlarda hakaret içerikli bir söz bulunmamaktadır. 21 Aralık 2021 tarihli paylaşım da Cumhurbaşkanı’na yönelik değildir, ekonomi bürokratlarına yöneliktir. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” diyen Taş duruşmanın ardından basın mensuplarına konuştu:

“Söyleyecek bir şey yok. Ne olursa olsun eleştiririz ama Cumhurbaşkanı’na hakaret etmem. Bu ülkenin cumhurbaşkanıdır, saygı duyacağız” dedi.

İddianame detayları

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sanık Atilla Taş’ın 30 Ağustos ve 21 Aralık 2021’de sosyal medya hesabı X üzerinden şeref onur ve saygınlığını rencide ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakarette bulunduğu kaydedildi.

Sanığın ifadesinde söz konusu sosyal medya hesabının ve paylaşımlarının kendisine ait olduğunu söylediği aktarılan iddianamede, sanık Taş’ın ‘Cumhurbaşkanına zincirleme şekilde alenen hakaret‘ suçunu işlediği belirtildi. İddianamede sanık Taş’ın üzerine atılı suçtan, 1 yıl 5 ay 15 günden 8 yıl 2 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ara kararını açıklayan mahkeme, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu